22-02-19 Tvingades bryta Vinterpokalen i ledning
22-01-14 Kör Vinterpokalen i Sandviken på lördag
22-01-08 Vann SM-premiären i Boden med över minuten.
22-01-05 Rejält revanscugna inför SM-premiären
Tidigare års nyheter
2021 2021-års nyhetsarkiv
2020 2020-års nyhetsarkiv
2019 2019-års nyhetsarkiv
2018 2018-års nyhetsarkiv
2017 2017-års nyhetsarkiv
2016 2016-års nyhetsarkiv
2015 2015-års nyhetsarkiv
2014 2014-års nyhetsarkiv
2013 2013-års nyhetsarkiv
2012 2012-års nyhetsarkiv
2011 2011-års nyhetsarkiv
2010 2010-års nyhetsarkiv
2009 2009-års nyhetsarkiv
2008 2008-års nyhetsarkiv
2007 2007-års nyhetsarkiv
2006 2006-års nyhetsarkiv
2005 2005-års nyhetsarkiv
   
22-05-23
Lite info inför South Swedish Rally

Patrik och Göran är redo för årets andra SM-deltävling - gruspremiären i Älmhult. Rallyt är 100,50 km långt uppdelat på tolv sträckor. Två av dem körs på fredag kväll och under lördagen körs resten.

Det hela inleds med en shakedown under torsdagen:
– Shakedown blir ett bra alternativ att komma igång grusäsongen med. Det är ju ett tas sen vi körde tävling nu, säger Patrik.

Det är 93 anmälda till rallyt och 39 av dem kör i klassen Nationella 2wd där Patrik och Göran ingår.

Patrik och Göran vann premiären i Boden och kör för ny seger i South Swedish Rally.
– Det här är en av mina favoritrallyn, så jag ser verkligen fram emot helgen, säger Patrik.

Tidsschema South Swedish Rally 27-28 maj
Fredag 27 maj
 
17:00   Start
 
17:48 SS1  
14,95 km
 
18:21 SS2  
6,46 km
 
1856   Service
 
   
Lördag 28 maj  
07:38   Service
 
08:33 SS3  
14,95 km
 
09:06 SS4  
6,46 km
 
10:01   Service
 
10:39 SS5  
7,10 krm
 
11:02 SS6
3,90
 
11:30 SS7  
7,70 km
 
12:13 SS8
10,14 km
 
12:53   Service
 
14:46 SS9  
7,10 km
 
15:06 SS10  
3,90 km
 
15:37 SS11  
7,70 km
 
16:20 SS12  
10,14 km
 
17;00   Målgång    
         

 

Nationella 2 wd
  Hans Bååth Wäxjö MS  
  Pontus Berglund SMK Hörby  
  Jacob Johannesson Gullabo RC  
  Robert Andersson Eskilstuna MK  
  Gustav Hartzell Norrköpings MK  
  Henrik Oscarsson MSK Hammaren  
  Patrik Dybeck SMK Gävle  
  Oskar Sundell Sandvikens MK  
  Lucas Widenmark SMK Sala  
  Adam Backström Ludvika MS  
  Tobias Jönsson Hässleholms MK  
  Joel Nordqvist SMK Trollhättan  
  Oscar Arvidsson Gullabo RC  
  Isak Arvidsson Gullabo RC  
  Patrik Flodin Ilsbo MK
  Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK  
  Niklas Hägg SMK Hälsinge  
  Martin Broberg Värmdö BK  
  Charles Andersson Borlänge MK  
  Jon Johansson Idkebergets MK  
  Victor Karsson Vimmerby MS  
  Janne Hellgren Jämtlands MK  
  Martin Nilsson Gotlands MF BK  
Hampus Jakobsson SMK Nyköping  
  Mathias Savela Stockholms BK  
  Andreas Magnusson Skillingaryds MK  
  Tommy Eliasson Storfors MK  
  Linus Harling MK Team Westom  
  Victor Bergsander Kullings MS  
  Mattias Hansén MK Team Westom  
  Anton Claesson Grilmsölvs MS  
  Joakim Blansch Skillingaryds MK  
  Emil Karlsson Hällefors MK  
  Tim Hammarström Älmhults MK  
  Peter Westin NMS Boden  
  Johannes Haraldsson Hässleholms MK  
  Johan Green Hässleholms MK  
  Kristian Johansson Borås MK  
  Juho Koski-Lammi Jalasjärven MK